fallback

Как априлската шега на Tesla подлуди борсата

Шеговито съобщение на компанията за нов продукт изигра лоша шега на пазарните участници, използващи алгоритми за автоматизирана търговия

11:12 | 03.04.15 г. 15
Автор - снимка
Създател

Снимка: Tesla 

„Tesla обявява нов Model W“. Съобщението се появява в понеделник следобед пет минути преди края на борсовата търговия в Ню Йорк на екраните на трейдърите на акции. Само едно изречение, т. нар. Snippet, бе разпространено от големите агенции Ройтерс и Bloomberg.

Нов електрически автомобил от Калифорния? Автоматизираните търговски алгоритми автоматично преобразуват такива заглавия в поръчки за покупки, а само за секунди акциите на Tesla скочиха с 0,75 процента. Основаната от Илон Мъск компания добави с един замах 125 млн. долара към капитализацията си. 

Само че има уловка. Посланието е първоаприлска шега, която всъщност бе очевидна на пръв поглед. Защото в съобщението Tesla обяви пускането на пазара на часовник. „Това невероятно устройство на Tesla показва не само времето, но и датата," се казва в съобщението. А снимката към него е изобразен часовник, от който стърчи миниатюрен Биг Бен (неофициалното название на Часовниковата кула на Уестминстърския дворец в Лондон).

Това „в никакъв случай не е отговор на това, което прави друга компания", продължава Tesla в съобщението, намеквайки за часовника на Apple. Въпреки това Ройтерс и Bloomberg пускат краткия анонс за " Model W" и така борсата превъртя, пише в свой анализ AFP.

В следващите 60 секунди след разпространяването на съобщението акциите се търгуваха толкова силно, колкото в същия период на 12-и февруари. Почти 400 хил. акции смениха притежателя си. Малко по-късно акциите отново загубиха част от печалбата и приключиха търговията си на ниво от 187,59 долара за брой (спад от 0,63 на сто спрямо предния ден).

За информационните агенции обаче случилото се е доста неудобно. „Ние оттеглихме надписа и съжаляваме, че публикувахме материала", заяви говорителка на Ройтерс. Агенцията обаче не споменава нищо за причините за грешката. Bloomberg от своя страна малко след разпространяването на заглавието изпрати съобщение, с което призовава съобщението за Tesla да бъде игнорирано.

Подобни т. нар. Algo-Trader – пазарни участници, използващи алгоритми за автоматизирана търговия, залагат на автоматизирани сделки и анализират в реално време заглавията на големите новинарски агенции, но и изказвания в социални мрежи и влиятелни Twitter канали.

А едва в понеделник туит на основателя на Tesla Илон Мъск отново запрати цената на акциите на концерна с няколко процента нагоре. 

В него Мъск обяви пред своите 1,86 млн. последователи в Twitter, че нова голяма продуктова линия, но не кола, ще бъде разкрита на 30-и април. И само два дни по-късно се разрази и първоаприлската шега на компанията.

Говорителка на американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) не пожелава да коментира случая. В социалните мрежи обаче се появиха мнения, че Tesla е трябвало да изчака с шегата си до затварянето на сесията. 

В миналото Algo трейдъри редовно са разпространявали фалшиви новини. Така например бе хакнат акаунтът на агенция AP и от него бе разпространено фалшиво съобщение за експлозия в Белия дом.

За частни инвеститори обаче такива колебания на цените в краткосрочен план могат да бъдат изключително неприятни. Защото така заложените предварително курсове за продажба, т. нар. Stop-Loss курсове, може да бъдат изненадващо достигнати. Те се определят от инвеститорите, за да се защитят срещу големи загуби. А сега те ще трябва да преглътнат загуби, дължащи се на измамно съобщение.

 

Major new Tesla product line -- not a car -- will be unveiled at our Hawthorne Design Studio on Thurs 8pm, April 30

— Elon Musk (@elonmusk) March 30, 2015
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:38 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още